XXVIII. ročník 8. - 9.  června 2013

Sobota 8. června 2013

Program prvního dne XXVIII. ročníku Kraje beze stínu zahájil mužský sbor z Krumvíře. Slovem provázel Ladislav Šimeček.

V přehlídce cimbálových muzik s názvem "Vyrostli u nás" se představily:

CM při ZUŠ Klobouky u Brna

CM Strunka

CM Vojara

CM Guráš

CM Vonica

Celý večer probíhala také Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, regionální kolo Hanácké Slovácko, jejíž výsledky naleztene zde. Po Vyhlášení vítězů soutěže se v areálu národopisného stadionu konala beseda u cimbálu za doprovodu všech zúčastněných cimbálových muzik. Součástí besedy byla škola lidových tanců, které vyučovali manželé Jana a Libor Petrášovi.

Neděle 9. června 2013

Motto:

„Sotva spustila kapela,
všichni se v kole točí,
ohnivá křidélka na patách,
veselé jiskry v očích.“

Nedělní program, jehož hlavním tématem byl tanec, byl zahájen slavnostním průvodem krojovaných za doprovodu DH Galánka z Klobouk u Brna. Podium patřilo především folklorním souborům Hanáckého Slovácka. Dětskou část odpoledne, kterou zpestřil mimoregionální host - soubor Kostičánek, moderovala Kateřina Kovaříková. Součástí byli i finalisté z dětské přehlídky verbířů, kteří postupili do Uherského Hradiště. Vystoupily tyto dětské soubory:

Salajenečka - Dambořice

Ždáničánek – Ždánice

CM ZUŠ Klobouky a malí zpěváci

Pantlička - Krumvíř

Kostičánek – Kostice

Hanýsek – Šakvice

Žižkovjánek – Moravský Žižkov

Salajenka – Dambořice

Ve druhé části nedělního odpoledne se představily soubory dospělých a také finalisté soutěže verbířů, kteří postupují na MFF Strážnice 2013. Slovem provázel David Pavlíček.

Hustopečská chasa – Hustopeče

Hanýsek – Šakvice